English
Informacje prasowe
20 paź 10
Rozpoczyna się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL

Już dziś, w środę 20 października rozpoczyna się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL (AFF), nowego festiwalu filmowego we Wrocławiu, który jest pierwszym i jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, a obok festiwalu w Deauville we Francji, jest także wyjątkowy w skali europejskiej.

Podczas pięciu festiwalowych dni pokazanych zostanie 96 filmów, w tym około 50 nowych spośród których 46 tytułów będzie miało swoje polskie premiery, w tym 12 tytułów zostanie zaprezentowanych w Europie po raz pierwszy. Odbędą się spotkania z twórcami, koncert oraz wydarzenia specjalne.

AFF będzie okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców. Poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, festiwal będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty - także filmowe - na globalny rynek.

Festiwal otworzy audiowizualny remiks Rebirth of a Nation Paula D. Millera znanego jako DJ Spooky (Kino HELIOS, sala 1, środa, 20 października, godz. 19.00), w którym artysta połączył sceny z filmu Griffitha ze współczesnymi i dodał do tego muzykę. Po performansie odbędzie się koncert DJ Spooky'iego (Klub Eter, środa 20 października, godz. 22.00).

Festiwal zamknie film Scott Pilgrim kontra świat /Scott Pilgrim vs. the World reż. Edgar Wright (Kino Helios, sala 9, niedziela, 24 października, godz. 19.00), adaptacja składającej się z sześciu tomów komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie, autorstwa kanadyjskiego rysownika i scenarzysty Bryana Lee O'Malleya, która stała się w Stanach jednym z największych popkulturowych fenomenów mijającej dekady.

W programie AFF filmy będą prezentowane w ośmiu sekcjach: HIGHLIGHTS, SPECTRUM, AMERICAN DOCS, ON THE EDGE, RETROSPEKTYWA: JOHN CASSAVETES, DEKADA NIEZALEŻNYCH, ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM oraz POKAZY SPECJALNE.

W sekcji HIGHLIGHTS (galowe pokazy najnowszych głośnych tytułów i premiery nowych filmów wielkich reżyserów) zobaczymy m.in. film Please Give, tragikomedię w reżyserii Nicole Holofcener (Rozmawiając, obmawiając) z Catherine Keener oraz z gwiazdorską Rebeccą Hall w rolach głównych.

Sekcję SPECTRUM prezentującą panoramę współczesnego kina amerykańskiego otworzy zwycięzca tegorocznego festiwalu w Sundance film Debry Granik Do szpiku kości / Winter's Bone (nagroda za najlepszy film i scenariusz), który zabierze nas w podróż do świata ukrytego na co dzień przed wzrokiem nieproszonych gości, w głębi dzikich, zabłoconych peryferii współczesnej Ameryki.

W ramach sekcji AMERICAN DOCS pojawią się m.in. Wszystko w porządku /And Everything Is Going Fine, pierwszy pełnometrażowy projekt dokumentalny Stevena Soderbergha, autora filmu Seks, kłamstwa i kasety wideo (1989) za który dostał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes oraz nominację do Oscara, o Spaldingu Grayu - cierpiącym na depresję aktorze, pisarzu, autorze autoironicznych monologów. Pomnik pamięci zmarłego przyjaciela, a zarazem poruszająca próba analizy wydarzeń, które doprowadziły do jego śmierci. Film Nastoletni paparazzo / Teenage Paparazzo w reż. Adriana Grenier poprzez historię 13-letniego fotografa Austina Visschedyk'a, podejmuje wielokrotnie dyskutowany temat paparazzich, lecz z nieco innej perspektywy. Dokument ubarwiają wypowiedzi sław takich jak Whoopi Goldberg, Matt Damon, Eva Longoria Parker czy celebrytka Paris Hilton.

Filmy prezentowane w sekcjach SPECTRUM i AMERICAN DOCS, które będą miały na festiwalu polskie premiery wezmą udział w konkursie; zostaną poddane ocenie widzów i będą ubiegać się o nagrodę publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny (w wysokości 10000 dolarów) i film dokumentalny (5000 dolarów).

"Gwiazdą" ON THE EDGE będzie Sharon Lockhart, doskonale znana widzom festiwalu Nowe Horyzonty, wciąż wierna eksperymentalnemu opowiadaniu o ludzkiej pracy. W swoim ostatnim filmie Double Tide wzorem dawnych mistrzów malarstwa tworzy hipnotyzujący portret zbieraczki ostryg w Maine.

W ramach pierwszej edycji AFF odbędzie się pełna retrospektywa twórczości Johna Cassavetesa (1929 - 1989) - reżysera, aktora i scenarzysty, który obok Orsona Wellesa, jest najwybitniejszym niezależnym filmowcem działającym w obrębie kina amerykańskiego. Zaprezentowanych zostanie 14 tytułów, w tym m.in. Twarze, Mężowie, Minnie i Moskowitz, Kobieta pod presją, Zabójstwo chińskiego bukmachera, czy Strumienie miłości oraz dwa wybrane filmy Cassavetesa-aktora Dziecko Rosemary i Parszywa dwunastka.

W sekcji DEKADA NIEZALEŻNYCH zaprezentujemy 15 filmów niezależnych twórców amerykańskich, które znalazły się na polskich ekranach w ostatnich dziesięciu latach. Zobaczymy filmy znane mniej lub bardziej, cenione i wyznaczające trendy, do dziś obecne w kinie m.in. The Limits of Control Jima Jarmuscha, Requiem dla snu i Zapaśnika Darren Aronofsky'iego, czy Palindromy Todda Solondza. W programie sekcji nie zabraknie ryzykownych, intymnych eksperymentów, jak m.in. autobiograficzne Tarnation Jonathana Caouette, Ty i ja, i wszyscy, których znamy artystki wideo Mirandy July, przypomnimy Zakochanego bez pamięci Michela Gondry'ego.

ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM (KLASYKA KLASYKI) to 13 ikon kina amerykańskiego - od Charlesa Chaplina po Woody'ego Allena, przez Przeminęło z wiatrem, Casablancę, Obywatela Kane'a, Bonnie i Clyde - złoży się na nostalgiczny przegląd Zagraj to jeszcze raz, Sam.

Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz filmu Wyjście przez sklep z pamiątkami / Exit Through the Gift Shop w reżyserii Banksy'ego, artysty, którego nikt nie widział, a który znany jest poprzez zaangażowaną sztukę ulicy.

Projekcjom festiwalowym będą towarzyszyły spotkania z reżyserami i artystami.

Do Wrocławia przyjedzie około dwudziestu amerykańskich reżyserów, scenarzystów, aktorów i producentów filmowych.

Festiwal odwiedzi Seymour Cassel, aktor i przyjaciel Johna Cassavetesa, który debiutował na ekranie w pierwszym filmie Johna Cassavetesa Cienie (Shadows) w 1959 r., a za rolę w kolejnym jego filmie Twarze (Faces) w 1968 r. dostał nominację do Oskara w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy. Cassel zagrał w wielu filmach Cassavetesa m.in. w Minnie i Moskowitz, Twarzach i Strumieniach miłości.

Na festiwalu pojawi się również Vincent D'Onofrio - aktor, reżyser filmu prezentowanego na festiwalu - Nie wchodzić do lasu (Don't Go in the Woods). Vincent D'Onofrio został dostrzeżony w filmie Mechaniczna pomarańcza Stanleya Kubricka. Grał w dużych hollywoodzkich produkcjach takich jak Za wcześnie umierać, JFK, Gracz, Faceci w czerni, Cela czy Rodzinka. Występował również w popularnych serialach telewizyjnych, np. w serialu kryminalnym Prawo i porządek.

Udział w festiwalu potwierdzili również następujący twórcy: reżyser Alistair Banks Griffin Dwie bramy snu, Paul Gordon (Szczęśliwy poeta), Samuel Anderson scenarzysta Szczęśliwego życia, Michael Mohan, twórca O jeden ranek za daleko, Tim Rutili, kompozytor, lider zespołu Califone, autor Muzyki dla truposzy, Olivier Lécot, reż. Nowojorskiej przygody, David Robert Mitchell, reżyser Legendarnego amerykańskiego pidżama party, Chantelle Frazier i Neil Truglio autorzy W rytmie fal oraz Bill Morrison (Iskra Boża), a wśród dokumentalistów: Tyler Measom i Jennylin Merten (Synowie marnotrawni), Alex Mar, reżyserka filmu Amerykańscy mistycy.

Festiwal wzbogacą dyskusje i panele prowadzone przez krytyków filmowych, dziennikarzy, znawców kinematografii amerykańskiej. W ramach programu AFF odbędą się:

  • dyskusja pt.: W kinie czy na laptopie? Jak będziemy oglądać filmy - przyszłość dystrybucji kinowej, prowadzony przez Karolinę Pasternak i Małgorzatę Sadowską z tygodnika "Przekrój" (Klubogaleria Szajba, czwartek,21 października godz. 17.00);

  • panel scenariuszowy: Jak uprawiać zawód scenarzysty i nie umrzeć z głodu, który poprowadzi amerykanista, dziennikarz i krytyk filmowy Michał Chaciński; (Sala Wielka Zachodnia, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Wrocławski. Godz. 12.00); panel jest współorganizowany z Interscenario i Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej;

  • dyskusja na temat: Czy Ameryka istnieje? Rzeczywistość poza ekranem a film dokumentalny w USA prowadzona przez Wojciecha Orlińskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej" (Klubogaleria Szajba, sobota, 23 października godz. 12.00).

Wydarzeniem towarzyszącym AFF będzie wystawa Mistrzowie filmu amerykańskiego - mistrzowie plakatu polskiego organizowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, prezentująca na wrocławskim Rynku najciekawsze plakaty, które powstały do filmów amerykańskich autorstwa uznanych polskich grafików m.in. Jakuba Erola, Andrzeja Pągowskiego, Romualda Sochy, Andrzeja Klimowskiego, czy Waldemara Świerzego.

Pierwsza edycja American Film Festival odbędzie się w dniach 20 - 24 października 2010 we Wrocławiu. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy NOWE HORYZONTY.

AFF będzie się odbywał pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalnym samochodem festiwalowym jest Opel. MasterCard® PayPass™ jest oficjalnym środkiem płatniczym na AFF.

Program festiwalu na www.americanfilmfestival.pl

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu