English
Prasa
Informacje prasowe
29 lis 11
Sukces pierwszej edycji Gotham in Progress na 2.AFF we Wrocławiu (17-19 listopada 2011)

W dniach 17-19 listopada, podczas drugiej edycji American Film Festival we Wrocławiu (15-20 listopada), odbyła się premierowa edycja nowego wydarzenia branżowego – Gotham in Progress (GiP). Były to pierwsze w Europie spotkania branżowe poświęcone wyłącznie niezależnym filmom amerykańskim. GiP zorganizowany został z inicjatywy nowojorskiej firmy Black Rabbit Films i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, organizatora American Film Festival. Projekt był realizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Wrocławia i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Podczas Gotham in Progress pokazano 11 wybranych niezależnych amerykańskich fabularnych filmów pełnometrażowych będących w ostatnich stadiach produkcji. Oglądało je ok. 40 uczestników z zagranicy - europejskich agentów sprzedaży, dystrybutorów i selekcjonerów najważniejszych festiwali filmowych, a także ok. 40 producentów i dystrybutorów z Polski.

Firmy, które zawitały do Wrocławia to m.in. Wild Bunch (Francja), Artificial Eye (UK), TrustNordisk (Dania), HanWay Films (UK), Memento (Francja), The Works (UK), East West Filmdistribution (Austria), Wide Management (Francja) i Reel Suspects (Francja). Obecni będą także programerzy z Cannes i Berlinale i przedstawiciele najważniejszych mediów branżowych (Screen International, Indie Wire). Z Polski obecni byli, m.in. Alvernia Studios, Opus Film, Gutek Film, Platige Image, Polsat i Monternia.pl.

Jury w składzie: Sydney Levine (blogerka Indie Wire), Alexandre Weiser (XDC), Jakub Duszyński (Gutek Film) i Mateusz Moczulski (Alvernia Studios) przyznało główną nagrodę w postaci usług post-produkcyjnych ufundowanych przez firmy XDC, Studio L’Equipe i Mactari filmowi NOT WAVING BUT DROWNING, w reżyserii Devyn Waitt (produkcja Nicole Emanuele,White Horse Pictures), a wyróżnienie filmowi NOW, FORAGER, w reżyserii Jasona Cortlunda & Julii Halperin (produkcja Jason Cortlund, Now Forager) – ten film otrzyma wykonanie napisów początkowych i końcowych od Alvernia Studios. Pozaregulaminową nagrodę w postaci pełnego DI dla filmu STONES IN THE SUN, w reżyserii Patricii Benoit, (produkcja Karin Chien, Lotbo Films) przyznała firma Monternia.pl Krzysztofa Szpetmańskiego.

Uczestnicy byli pod wrażeniem organizacji i poziomu filmów zaprezentowanych podczas wydarzenia. Cate Kane z Artificial Eye powiedziała, że był to świetny sposób na zobaczenie filmów, które można by przeoczyć na innych festiwalach, a Silje Glimsdal z Trust Nordisk wyraziła nadzieję, że Gotham in Progress w przyszłości będzie się jeszcze rozwijał. Trwają rozmowy pomiędzy producentami zaprezentowanych filmów a zainteresowanymi kupcami i festiwalami. Organizatorzy i filmowcy czekają też na wyniki selekcji najważniejszych europejskich i amerykańskich festiwali. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilka tytułów z GiP znajduje się w kręgu zainteresowania festiwali w Sundance i Rotterdamie.

Więcej informacji o wydarzeniu udziela Jan Naszewski, Koordynator Gotham in Progress (jan@snh.org.pl, +48 600173205).

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu