English
Festiwal dzień po dniu
16 lis 11
Dzień drugi - Retrospektywa Billy'ego Wildera

Retrospektywa Billy'ego Wildera

Kolejnym bohaterem tegorocznej retrospektywy jest Billy Wilder – reżyser urodzony w Suchej Beskidzkiej, mistrz kina oraz zdobywca sześciu Oscarów.  Swą twórczością wykraczał poza granice ówczesnego kina. Jego filmy uważane były za śmiałe obyczajowo, przez co wywoływały liczne kontrowersje. Współpracował z największymi gwiazdami kina. Choć był wymagający i niepokorny to jednak wiele osób go uwielbiało i uważało za autorytet w przemyśle filmowym.

Na AFF będziemy mieli okazję obejrzeć takie klasyki, jak Słomiany wdowiec z Marilyn Monroe, opowiadający o kryzysie męskości, Pół żartem pół serio, jedna z najlepszych komedii wszech czasów o zabawnej maskaradzie, Garsoniera to wielkomiejska symfonia o oportunizmie, wyzysku i moralnej cenie bezrefleksyjnego podążania American way of life. Zobaczymy również czarne filmy, czyli Podwójne ubezpieczenie, historia fatalnej miłości, oszustwa i bezwzględnej zbrodni, Bulwar Zachodzącego Słońca opowiada historię związku niespełnionego zawodowo, młodego scenarzysty i hollywoodzkiej gwiazdy, której sława dawno już wygasła, czy dramat sądowy Świadek oskarżenia, gdzie skomplikowana intryga, błyskotliwe puenty oraz znakomita kreacja aktorska Marleny Dietrich, tworzą perfekcyjną mieszankę.

Sekcja Highlights

Tegoroczne Highlights to zbiór najnowszych, głośnych tytułów minionego roku z doborową obsadą amerykańskich gwiazd filmowych. Wśród nich zobaczymy Blue Valentine, o rozpadzie młodego małżeństwa z genialnymi kreacjami aktorskimi Ryana Goslinga i Michelle Williams, Jack Goes Boating – komediodramat o parze ekscentrycznych samotników w reżyserii aktora Philipa Seymoura Hoffmana czy też Zeszłej nocy, o małżeństwie idealnym, które zostaje wystawione na próbę wierności, w rolach głównych Keira Knightley, Sam Worthington, Eva Mendes oraz Guillaume Canet.

Klub festiwalowy „Synergia” 

Po dniu wypełnionym filmowymi rarytasami, warto pójść do miejsca gdzie można odpocząć, a zarazem porozmawiać o wrażeniach po filmie i wybrać repertuar na następny dzień. Właśnie takie miejsce znajdziemy na placu Solnym w podziemiach Starej Giełdy w Klubie Festiwalowym „Synergia”. W sobotę lokal otwiera dla Nas swoje bramy duża dawką dobrej muzyki, bo koncertem między innymi Noviki. Z pewnością w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie.

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu