English

Do szpiku kości, reż. Debra Granik Do szpiku kości, reż. Debra Granik
Informacje prasowe
24 paź 10
Wyniki 1. American Film Festival

W niedzielę 24 października premierowym i jedynym w Polsce pokazem filmu Edgara Wrighta Scott Pilgrim kontra świat/ Scott Pilgrim vs. The World, adaptacji komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie, której sześć tomów uznano za popkulturowy fenomen mijającej dekady, zakończyła się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL we Wrocławiu.

AMERICAN FILM FESTIVAL (AFF) jest pierwszym i jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, a obok festiwalu w Deauville we Francji, jest także wyjątkowy w skali europejskiej.

AFF był okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu były prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców.

Festiwal otworzyła, entuzjastycznie przyjęta, polska premiera audiowizualnego projektu Rebirth of a Nation Paula D. Millera znanego jako DJ Spooky - swobodny remiks kontrowersyjnej superprodukcji D.W. Griffitha Narodziny narodu /Birth of a Nation/ z 1915 roku.

W trakcie 5 festiwalowych dni zaprezentowano 96 filmów, w tym około 50 nowych, spośród których 46 tytułów miało swoje polskie premiery, a 12 tytułów zostało zaprezentowanych w Europie po raz pierwszy. Łącznie odbyło się 220 seansów, które obejrzało ponad 22 600 widzów. (wyniki z godz. 16.00 nie uwzględniające pokazów wieczornych).

Filmy pokazane były w ośmiu sekcjach: HIGHLIGHTS, SPECTRUM, AMERICAN DOCS, ON THE EDGE, RETROSPEKTYWA: JOHN CASSAVETES, DEKADA NIEZALEŻNYCH, ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ SAM oraz POKAZY SPECJALNE.

Filmy prezentowane w sekcjach SPECTRUM i AMERICAN DOCS, które miały na festiwalu polskie premiery, wzięły udział w konkursach: na najlepszy film fabularny i najlepszy film dokumentalny.

Nagrodę za najlepszy film fabularny i 10 000 dolarów zdobył film Do szpiku kości /Winter's Bone, reż. Debra Granik.

Film Debry Granik, zwycięzca tegorocznego festiwalu w Sundance, zabiera nas w podróż do świata ukrytego na co dzień przed wzrokiem nieproszonych gości, w głębi dzikich, zabłoconych peryferii współczesnej Ameryki. Film łączy elementy gatunkowe znane z kina małomiasteczkowego czy czarnych kryminałów, szczególny nacisk kładąc na realizm pozbawiony taniej, rustykalnej egzotyki. Nie ma tu też zaangażowanej agitacji społecznej. Zamiast tego mamy wiarygodne i pełnokrwiste postaci, wyważone zdjęcia utrzymane w chłodnych, burzowych barwach i narrację, która skupia się w równym stopniu na prowadzeniu akcji, co na tworzeniu gęstej, pochmurnej atmosfery naszpikowanej emocjami.

więcej o filmie >


Natomiast za najlepszy obraz dokumentalny widzowie uznali Dwóch Escobarów / The Two Escobars, reż. Jeff i Michael Zimbalist. Film otrzymał nagrodę w wysokości 5 000 dolarów.

Dwóch Escobarów /The Two Escobars Jeffa i Michaela Zimbalistów to opowieść o sekretnych związkach przestępczego świata i sportu, o Andrésie Escobarze - znanym piłkarzu kolumbijskim oraz Pablo Escobarze - być może jeszcze bardziej znanym szefie największego kartelu narkotykowego. Losy dwóch Escobarów splatają się w tej wykraczającej daleko poza ramy sportu i mafii opowieści, którą "New York Times" nazwał najambitniejszym filmem festiwalu w Tribece, a "Huffington Post" - historią na miarę Szekspira.

więcej o flimie >


O nagrodę za najlepszy film fabularny walczyło 20 tytułów, a w konkursie AMERICAN DOCS - 15 filmów. Nagrodzone filmy wybrała festiwalowa publiczność.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu był prapremierowy pokaz filmu Wyjście przez sklep z pamiątkami / Exit Through the Gift Shop w reżyserii Banksy'iego, tajemniczego artysty, znanego z zaangażowanej sztuki ulicy.

Do Wrocławia przyjechało kilkunastu reżyserów filmowych, aktorów, producentów z USA, m.in.: Alistair Banks Griffin - reżyser filmu Dwie bramy snu/Two Gates of Sleep, Paul Gordon - reżyser i scenarzysta filmu Szczęśliwy poeta/The Happy Poet; Samuel Anderson scenarzysta Szczęśliwego życia/Lucky Life; Michael Mohan, twórca O jeden ranek za daleko/One Too Many Mornings, Tim Rutili - kompozytor, lider zespołu Califone, autor Muzyki dla truposzy/All My Friends are Funeral Singers; Olivier Lécot - reżyser Nowojorskiej przygody/A NY Thing; David Robert Mitchell - reżyser Legendarnego amerykańskiego pidżama party/The Myth of the American Sleepover; Bill Morrison - reżyser Iskry Bożej/Spark of Being, a wśród dokumentalistów: Tyler Measom i Jennylin Merten -Synowie marnotrawn/Sons of Perditioni, Alex Mar - reżyserka filmu Amerykańscy mistycy/American Mystic.

Nie zabrakło towarzyszących projekcjom spotkań z reżyserami, krytykami i artystami.

Odbyły się trzy debaty:

  • W kinie czy na laptopie? Jak będziemy oglądać filmy - przyszłość dystrybucji kinowej; zorganizowana przez tygodnik "Przekrój", a moderowana przez redaktorki działu Kultura: Małgorzatę Sadowską i Karolinę Pasternak.
  • Jak uprawiać zawód scenarzysty i nie umrzeć z głodu? Panel organizowany we współpracy z Interscenario - Międzynarodowym Festiwalem Scenarzystów oraz z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Dyskusję prowadził Michał Chaciński - amerykanista, dziennikarz i krytyk filmowy.
  • Czy Ameryka istnieje? Rzeczywistość poza ekranem a film dokumentalny w USA, podczas której Wojciech Orliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", krytyk filmowy i autor książki Ameryka nie istnieje, rozmawiał z obecnymi na festiwalu twórcami filmów dokumentalnych, o polityczno-społecznych realiach amerykańskiej codzienności i tajnikach branżowych produkcji filmów dokumentalnych w USA.

Wydarzeniem towarzyszącym AFF była wystawa Mistrzowie filmu amerykańskiego - mistrzowie plakatu polskiego organizowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, prezentująca na wrocławskim Rynku najciekawsze plakaty, które powstały do filmów amerykańskich autorstwa uznanych polskich grafików m.in. Jakuba Erola, Andrzeja Pągowskiego, Romualda Sochy, Andrzeja Klimowskiego, czy Waldemara Świerzego.

Organizatorem festiwalu jest kierowane przez Romana Gutka Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy NOWE HORYZONTY.

AFF odbywał się pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oficjalnym samochodem festiwalu jest Opel.

Materiały graficzne dotyczące festiwalu znajdują się na ftp://americanfilmfestival.pl login i hasło: affpress.

PR festiwalu: Agnieszka Wolak agnieszka.wolak@snh.org.pl; Maria Pożarowska: maria@snh.org.pl

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu