English
Prasa
Informacje prasowe
02 wrz 11
2. American Film Festival w listopadzie

Drugi American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-20 listopada 2011. Ponownie zostaną zaprezentowane najnowsze trendy we współczesnym, niezależnym kinie amerykańskim. Na widzów czekają także retrospektywy twórczości Billy'ego Wildera i Joe Swanberga.

Struktura i profil festiwalu pozostają bez zmian. Filmy nowe zostaną podzielone na znane już publiczności sekcje: Highlights - galowe pokazy głośnych tytułów, Spectrum - panoramę współczesnego kina amerykańskiego, American Docs - najważniejsze dokumentalne produkcje sezonu, często ukazujące oblicze Stanów Zjednoczonych XXI wieku oraz On the Edge - odkrycia, eksperymenty, filmy autorskie, często "na granicy" dotychczas uznanych form i dopuszczalnych treści.

W sekcji Highlights wśród już potwierdzonych tytułów znajdują się między innymi: kameralny komediodramat o parze ekscentrycznych samotników Jack Goes Boating - debiut reżyserski wybitnego aktora Philipa Seymoura Hoffmana oraz najnowsze dzieło Gusa Van Santa Restless, w którym zagrali Henry Hooper i Mia Wasikowska.

W konkursie filmów fabularnych w sekcji Spectrum widzowie zobaczą m.in. jedno z ostatnich odkryć festiwalu w Sundance, film Septien Michaela Tully'ego, opowiadający o samotnym kanciarzu, który po latach wraca na rodzinną farmę i próbuje dogadać się z dwójką swoich ekscentrycznych braci, oraz pokazywany na festiwalu w Berlinie Jess & Moss Claya Jetera, historia dzieciństwa dwójki małoletnich dziwaków. Podobnie jak w poprzednim roku filmy fabularne pokazywane w Polsce premierowo będą brały udział w konkursie publiczności.

Widzowie zdecydują także, który z filmowych dokumentów zostanie nagrodzony podczas 2. AFF. W tej sekcji znalazły się m.in. The Other F-word Andrei Blaugrund, portretujący środowisko starzejących się rockersów, którzy zmienili się w przykładnych ojców rodziny, używających słowa father zamiast wulgarnego fuck. O środowisku hipisów z Kalifornii, którzy najlepsze czasy mają już za sobą, opowiada dokument Bombay Beach autorstwa izraelskiej reżyserki Almy Har'el.

W sekcji On the Edge będzie można obejrzeć najnowsze dokonanie legendy kina eksperymentalnego Jonasa Mekasa Sleepless Night Stories.

Bohaterem retrospektywy podczas 2. AFF będzie mistrz amerykańskiego kina Billy Wilder. Jego specjalnością były błyskotliwe komedie, często śmiejące się z amerykańskiej obyczajowości (Słomiany wdowiec, Pół żartem, pół serio, Garsoniera), ale odnosił sukcesy także wtedy, gdy sięgał po inne gatunki - na przykład czarny kryminał (Podwójne ubezpieczenie), dramat psychologiczny (Stracony weekend) czy dramat sądowy (Świadek oskarżenia). Za swoje dokonanie otrzymał sześć Oscarów. To dzięki niemu Marilyn Monroe stała się nieśmiertelną ikoną seksu, zaś Walter Matthau i Jack Lemmon jednym z najsłynniejszych duetów komediowych wszechczasów. We Wrocławiu będzie można zobaczyć dziewięć najlepszych, często zupełnie zapomnianych, filmów Wildera.

Bohaterem drugiej retrospektywy będzie niespełna trzydziestoletni Joe Swanberg, jeden z twórców ruchu mumblecore, czerpiącego inspiracje choćby z twórczości Johna Cassavetesa. W filmach reżyserów związanych z tym nurtem dominuje ton osobisty, obrazy realizowane są w środowisku przyjaciół, z bardzo niskimi budżetami. Na 2. AFF zostanie pokazanych osiem produkcji Swanberga. Najnowszy film pod enigmatycznym tytułem Caitlin Plays Herself będzie miał światową premierę właśnie we Wrocławiu.

Pełny program 2. AFF pojawi się na stronie festiwalu www.americanfilmfestival.pl 28 października 2011. Internetowa sprzedaż karnetów w cenie 170 zł rozpocznie się 7 października i potrwa do 6 listopada (lub do wyczerpania puli). Internetowa sprzedaż biletów rozpocznie się 3 listopada. Sprzedaż biletów w kinie Helios (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław) od 10 listopada w godz. 12.00 - 20.00.

PR festiwalu: Marcin Pieńkowski, tel. 600 534 978 marcin.pienkowski@snh.org.pl

Materiały graficzne pod adresem:

ftp://americanfilmfestival.pl

hasło i login: affpress

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu