English

Scott Pilgrim kontra świat, reż. Edgar WrightScott Pilgrim kontra świat, reż. Edgar Wright
Aktualności
15 wrz 10
Gorąca dziesiątka selekcjonerów 1. AFF

Scott Pilgrim kontra świat (Scott Pilgrim vs. the Word), reż. Edgar Wright

Adaptacja, składającej się z sześciu tomów, komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie autorstwa kanadyjskiego rysownika i scenarzysty Bryana Lee O'Malleya, która stała się w Stanach jednym z największych popkulturowych fenomenów mijającej dekady. Ta wybuchowa mieszanka, inkrustowana dziesiątkami nawiązań do popkultury, utrzymana jest w niesamowitym tempie, dodatkowo podkręconym świetną muzyką (napisaną specjalnie na potrzeby filmu przez Becka, Broken Social Scene, czy Nigela Godricha, producenta m.in. Radiohead) i montażem, często naśladującym podziały komiksowej planszy.

Please Give, reż. Nicole Holofcener

Kobieca wersja nowojorskiego psychologizującego filmu obyczajowego z Catherine Keener i Rebeccą Hall w rolach głównych, w którym fabuła stanowi pretekst dla stworzenia złożonych kobiecych portretów. We właściwy sobie błyskotliwy, inteligentny sposób reżyserka prześwietla swoich bohaterów kamerą niczym rentgenem. Pokazuje ich - pełnych sprzeczności, nagich, niepewnych - zastanawiając się, jaki wyrok przyniesie to obnażenie pełnego tajemnic, wewnętrznego świata.

Wytrych (Homewrecker), reż. Brad i Todd Barnes

W zaskakująco świeży sposób korzysta z formuły komedii romantycznej. Swobodnie przekracza klasowe i etniczne klisze, którymi posługuje się komedia romantyczna, a twórcy zręcznie zszywają niepasujące do siebie elementy. W efekcie film ani przez moment nie traci tempa.

Chłopak do towarzystwa (The Extra Man), reż. Shari Springer Berman i Robert Pulcini

Młody marzyciel Louis przyjeżdża do Nowego Jorku, żeby - jak sam wyznaje - odnaleźć siebie. Na swojej drodze spotka Louisa Henry'ego, postać zagraną przez Kevina Kline'a, oraz ponętną Mary Powell zagraną przez Katie Holmes.

Nie wchodzić do lasu (Don't Go in the Woods), reż. Vincent D'Onofrio

Komediowy horror, w którym pięciu młodych mężczyzn wyjeżdża do lasu, aby z dala od zgiełku popracować nad piosenkami na swoją płytę. W tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać kolejni członkowie zespołu.

Wszystko w porządku (And Everything Is Going Fine), reż. Steven Soderbergh

Intymny portret Spaldinga Graya, aktora-eksperymentatora, przyjaciela Soderbergha, zbudowany jest w całości z materiałów archiwalnych, pochodzących m.in. z nigdy dotąd nieudostępnianych archiwów rodzinnych.

Nastoletni paparazzo (Teenage Paparazzo), reż. Adrian Grenier

W historii 13-letniego paparazzo Austina Visschedyka, który na swoim BMX-ie przemierza ulice Los Angeles w pogoni za gwiazdami i gwiazdkami popkultury, podejmuje wielokrotnie dyskutowany temat paparazzich, lecz z nieco innej perspektywy. Dokument ubarwiają wypowiedzi sław takich jak Whoopi Goldberg, Matt Damon, Eva Longoria Parker czy celebrytka Paris Hilton.

Dwóch Escobarów (The Two Escobars), reż. Jeff i Michael Zimbalist

Dokument o sekretnych związkach przestępczego świata i sportu, o Andrésie Escobarze - znanym piłkarzu kolumbijskim oraz Pablo Escobarze - być może jeszcze bardziej znanym szefie największego w Kolumbii kartelu narkotykowego. Dwóch Escobarów i historia, którą The New York Times nazwał najambitniejszym filmem Tribeca Film Festival, a Huffington Post - sagą na miarę dzieł Szekspira.

Iskra Boża (Spark of Being), reż. Bill Morrison

Nostalgiczny traktat o naturze tworzenia z muzyką Dave'a Douglasa. Za punkt wyjścia służy tu historia doktora Frankensteina i stworzonego przez niego potwora - prezentuje własną wersję klasycznej opowieści o wymykających się spod kontroli konsekwencjach aktu kreacji. Morrison wykopuje z głębin filmowych archiwów butwiejące, zniszczone fragmenty taśm, sklejając je w całość i tym samym ożywiając.

Open, reż. Jake Yuzna

Film, oparty na życiu Genesisa P. Orrige'a, przekracza granice, które w świecie filmu nie zostały jeszcze przekroczone. Yuzna odwołuje się do idei pandrogynii popularyzowanej, polegającej na przekraczaniu granic płci - to próba stworzenia hermafrodytycznej istoty, głównie poprzez chirurgiczną i medyczną ingerencję w ludzkie ciało.

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu