English

After. Life, reż. Agnieszka Wójtowicz-VoslooAfter. Life, reż. Agnieszka Wójtowicz-Vosloo
Aktualności
14 wrz 10
Oswajanie śmierci w Ameryce

"Kiedy w Stanach zaczynam o tym mówić - wyznaje Agnieszka Wójtowicz-Vosloo, polska reżyserka, pracująca w Ameryce - ludzie się ode mnie odsuwają albo kładą palec na ustach na znak, że nie chcą słuchać. Tam śmierć to zupełne tabu. Od dziecka marzyłam, żeby pójść do kostnicy".

I poszła! Do nie jednej. Stałam się ekspertem od śmierci - powtarza. Dokonała niemożliwego - zrealizowała w Hollywood debiutancki film z doskonałymi aktorami, poświęcony prawdziwemu tematowi tabu. After. Life to thriller z elementami horroru i moralitet w jednym. Bohaterką filmu jest niespełniona w życiu młoda kobieta (Christina Ricci), która po wypadku samochodowym budzi się w kostnicy przekonana, że nadal żyje. Posiadający zdolność rozmawiania ze zmarłymi, przedsiębiorca pogrzebowy (Liam Neeson) przekonuje ją, że to iluzja. Jednak reżyserka nie pozwala widzom popaść w łatwy letarg - nieustannie podważa wersję wydarzeń, której autorem jest tajemniczy grabarz.

Katarzyna Bielas rozmawia z Agnieszką Wójtowicz-Vosloo o dzieciństwie w Polsce, życiowych traumach, o studiach w Nowym Jorku i wyzwaniu, jakim dla niezależnej reżyserki jest praca w amerykańskiej fabryce snów.

Dziewczyna w kostnicy (GW)

 

Niezależny Tim Rutili, amerykański muzyk, filmowiec i artysta wizualny, również nakręcił niedawno film bliski temu przeklętemu tematowi. To ujmująca świeżością opowieść o skomplikowanej przyjaźni z duchami, ani popowa, ani pastiszowa. All My Friends Are Funeral Singers (2010) portretuje i uznaje za fakt rzeczywistość niewerystyczną, funeralną. Wielką rolę w filmie pełni muzyka, jest metaforą przejścia, trwania pomiędzy życiem a śmiercią. W rolach duchów muzyków wystąpili członkowie zespołu Califone wraz z Rutilim, który z muzyką ma w ogóle wiele wspólnego - jest założycielem Red Red Meat i właśnie Califone, współpracuje z grupami Ugly Casanova i Boxhead Ensemble, pisze piosenki, jest wokalistą, gra na gitarze i keyboardzie, tworzy muzykę filmową, wyreżyserował wiele teledysków. Bohaterką jego filmu jest dziewczyna, pracująca jako medium, które dodatkowo wróży, przepowiada przyszłość. No i duchy, które w jej starym domu grają w karty, piją alkohol, uprawiają seks i pomagają w prowadzeniu wróżbiarskiego interesu - do czasu.


Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu