English
Aktualności
09 wrz 10
Amerykańskie kino kultu

W grudniu 2009 roku galeria plakatu w Berlinie - Pigasus pokazała wystawę polskich plakatów do filmów amerykańskich, które weszły na ekrany naszych kin w czasach PRL-u. Właściwie filmy amerykańskie nie potrzebowały w PRL reklamy. Czy to hollywoodzkie, czy niezależne produkcje "Made in USA" były pokazywane w przepełnionych kinach. Mimo to powstawały do tych filmów plakaty: osobliwe, często surrealistyczne, zabawne, czasem mroczne, zawsze inne niż amerykańskie. Sama wystawa była reklamowana przez dzieło znanych nam dizajnerów ze studia Homework - Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna. Nie bez powodu na ich minimalistycznym plakacie znalazł się symbol kultowej trylogii s-f George'a Lucasa. Gwiezdne wojny (1977), Imperium kontratakuje (1980), Powrót Jedi (1983) zawładnęły wyobraźnią widzów na całym świecie.

Przykład twórczości Lucasa pokazuje istotne zmiany, jakie dokonały się w czasach popkultury na linii twórca - odbiorca dzieła. Odbiorca przestał być biernym konsumentem, dziś uzurpuje sobie prawo do bycia współwłaścicielem znaczenia dzieła, ingerowania w nie, komentowania, dostosowywania do własnych celów i wreszcie manipulowania nim. Cena kultu nie jest wcale niska.

Alexandre O. Philippe, amerykański niezależny reżyser zafascynowany "fandomami" (jego poprzedni film Earthlings opowiada o fanach Star Treka posługujących się językiem klingońskim), nakręcił ostatnio pełnometrażowy dokument The People vs. George Lucas, w którym daje szansę wypowiedzenia się wszystkim tym, którzy nie przepadają za twórcą Gwiezdnych Wojen Georgem Lucasem. Dlaczego nie przepadają? Nie mogą wybaczyć Lucasowi, że zawłaszczył i sponiewierał galaktyczną rzeczywistość, która w ich odczuciu przestała być wyłącznie jego własnością. Po niespełna dwóch dekadach George Lucas najpierw zaczął ją modyfikować, wprowadzając na ekrany kin poprawioną wersję trylogii - czym wywołał gniewne pomruki publiki - wreszcie wyprodukował prequel, nową trylogię, naruszając tym samym kosmiczny ład i harmonię, w której żyli szczęśliwi fani.

Strona filmu

Wired o filmie

wywiad Kuby Turkiewicza z Alexandrem O. Philippe (starwarsy)

wywiad z Alexandrem O. Philippe (cinematical)

Barbara Surmacz-Dobrowolska: Kino kultu wczoraj i dziś


Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu