English
Seanse
18 listopada, 10:15
Helios 9
19 listopada, 21:15
Helios 8
20 listopada, 12:30
Helios 3
Sprzedaż pojedynczych biletów filmowych - od 3 listopada, godz. 12:00.
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 35
żółte: 39
czerwone: 34
dziewczyna od "Zębów'. Młodziutka aktorka i żona angażuje się w sztukę, w której gra, nie tylko duszą, ale i ciałem. Sceniczna namiętność myli jej się z tą realną.
~ mnemmosyne
Alexander the Last
reż. Joe Swanberg / USA 2009 / 72’

Joe Swanberg

Joe Swanberg (ur. 31 sierpnia 1981, Detroit) - niezależny reżyser amerykański, scenarzysta, producent i aktor, jeden z twórców nurtu "mumblecore" w amerykańskim kinie niezależnym, który czerpie inspiracje m.in. z twórczości Johna Cassavetesa. Skończył studia filmowe w Southern Illinois University Carbondale. Debiutował pełnometrażowym Kissing on the Mouth (2005), jego drugi film LOL (2006) miał swoją premierę na SXSW Film Festival. Internetowy serial Swanberga Young American Bodies (2006), współprodukowany przez jego przyszłą żonę Kris Williams, można obejrzeć na stronie www.nervevideo.com.

Filmografia:

2005 Kissing on the Mouth

2006 LOL

2007 Hannah Takes the Stairs

2008 Swedish Blueballs

2008 Nights and Weekends

2009 Alexander the Last

2011 Uncle Kent

2011 Silver Bullets

2011 Art History

2011 Autoerotic

 

Elise Holowicki: Z mumblecore jest trochę jak z beatnikami, którzy najpierw zaczęli działać, a później zostali przez kogoś ochrzczeni podczas wywiadu. Mumblecore to przede wszystkim ludzie zajmujący się podobną problematyką - na przykład Andrew Bujalski czy Joe Swanberg. Ich głównym tematem jest życie dwudziestokilkulatków. Charakterystyczna dla filmów, wpisujących się w mumblecore, jest również niskobudżetowa produkcja czy użycie kamery cyfrowej. Chociaż zdarza się, że niektórzy twórcy korzystają z kamery filmowej. Jak widać brakuje konkretnego kryterium, pozwalającego stwierdzić, co zalicza się mumblecore, a co nie. Niektóre z filmów są improwizowane, inne oparte na scenariuszu. Mumblecore bywa określany jako nowy amerykański nurt dogma, bo jak na razie zaznacza swoją obecność tylko w USA. Twórcy Dogmy stosowali zasady ogłoszone w manifeście, chociaż czasem traktowali je luźno, trochę ironicznie. Chyba nie ma ani jednego filmu, który kompletowałby całe 10 reguł. Mumeblecore mimo, iż posiada pewne cechy charakterystyczne raczej nie jest ograniczony ścisłymi ramami.

Michał Oleszczyk: Zjawisko tzw. mumblecore, czyli kina mamroczącego niepokoju, jest u nas słabo opisane, a żaden film rozwijającego się od kilku lat nurtu nie wszedł jeszcze na polskie ekrany. Mumblecore zasadza się na wytłumieniu ekspresji aktorskiej do poziomu codziennego "bycia", na realistycznej fotografii i ledwo co zarysowanej dramaturgii, balansującej między celową nudą a dokumentalną obserwacją banalnych ludzkich zachowań w skali 1:1. Filmy mumblecore'owe opowiadają o ludziach z klasy średniej, których wiek oscyluje wokół trzydziestki, a plany życiowe nie są ani twardo określone, ani zupełnie bezkształtne. Mają jakąś pracę, jakieś życie towarzyskie, są inteligentni i katatoniczni jednocześnie. Najbardziej radykalnym wcieleniem nurtu jest, jak dotąd, Hannah Takes the Stairs (2007) Joego Swanberga. Wydaniem najbardziej przyjaznym widowni - twórczość braci Duplass.

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu