English
Todd Solondz
Biografia i filmografia

Todd SolondzTodd Solondz
Todd Solondz

Jest uznawany za ucieleśnienie amerykańskiego twórcy niezależnego. Od kinowego debiutu Witajcie w domku dla lalek po najnowszy Czarny koń w jego twórczości przewija się tragikomiczna wizja wiecznego dorastania. Nie unika bulwersujących tematów obyczajowych, czego potwierdzeniem są głośne Happiness i Palindromy. Todd Solondz, reżyser wyszydzający płytkość myślenia przeciętnych Amerykanów, kontrowersyjny portrecista moralnego zakłamania i dekonstruktor współczesnych mitów.

Todd Solondz urodził się w 1959 roku w Newark (New Jersey), w żydowskiej rodzinie i zapragnął zostać rabinem. W rezultacie zajął się pisaniem scenariuszy i reżyserią, trafiając na moment ogromnego zainteresowania kinem niezależnym w Ameryce. Zaczął realizować filmy, które kulturę amerykańską stawiają w jaskrawym świetle, ujawniającym wszystkie jej słabości, wady, śmieszności, absurdy. Każdy jego film wywołuje dyskusje m.in. z powodu kontrowersyjnych tematów, jakie porusza. Jego podejście do filmowych postaci, których nie ocenia i nie ułatwia ich oceny widzowi, nazywane bywa "talmudycznym". Sam Solondz uważa się za ateistę. 

Pierwszym sukcesem Solondza był zrealizowany w 1995 roku Witaj w domu lalek, wnikliwy portret nieakceptowanej przez rówieśników nastoletniej dziewczyny. Pozornie zgrywający się z ludzkich defektów Solondz w istocie podsuwa widzom lustro, w którym dojrzeć mogą swoją fałszywą tolerancję. Za ten film reżyser został wyróżniony Główną Nagrodą Jury w Sundance.

Późniejsze Happiness - groteskowa panorama współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, umiejętne balansująca na granicy dramatu i komedii - otrzymało nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes w 1998 roku. Z dobrym przyjęciem publiczności i krytyki spotkało się również późniejsze Opowiadanie, w którym Solondz ponownie przygląda się sfrustrowanej i zagubionej młodzieży.

Palindromy z 2004 roku to historia dziewczyny, która pod wpływem presji rodziców poddaje się aborcji, a w wyniku komplikacji nigdy już nie będzie mogła mieć dzieci. Uniwersalnego wymiaru nadaje opowieści zabieg wcielania się w rolę głównej bohaterki, Avivy, ośmiu osób w różnym wieku, różnego koloru skóry oraz odmiennej płci. Palindromy są bezwzględną krytyką amerykańskich mitów rodziny
i religijności, podszytych skrzętnie skrywaną hipokryzją.

We Wrocławiu widzowie AFF będą mogli obejrzeć również nagrodzony za scenariusz w Wenecji Życie z wojną w tle oraz pokazywany po raz pierwszy w Polsce Jestem czarnym koniem, jeden z najciekawszych filmów niedawnego weneckiego festiwalu - komediodramat o trudnych zmaganiach z codziennością otyłego trzydziestolatka. W rolach głównych wystąpili znakomity Jordan Gelber i legendy Hollywood Mia Farrow i Christopher Walken.

 

Filmografia:

1984 Feelings (kr. m. / short)

1984 Babysitter (kr. m. / short)

1985 Schatt’s Last Shot (kr. m. / short)

1986 How I Became a Leading Artistic Figure In New York City’s East Village Cultural Landscape (TV, kr. m. / TV, short)

1989 Fear, Anxiety & Depression

1995 Witaj w domku dla lalek / Welcome to the Dollhouse

1998 Happiness

2001 Opowiadanie / Storytelling

2004 Palindromy / Palindromes

2009 Życie z wojną w tle / Life During Wartime

2011 Czarny koń / Dark Horse

Moje AFF
Strona archiwalna 2. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
listopad 2011
PWŚCPSN
14 15 16 17 18 19 20
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu